Novinky

15.10.2018 DDM bude ve dnech 29.-30. října uzavřen

V době konání podzimních prázdnin (29.-30. října 2018) bude Dům dětí a mládeže Stříbro uzavřen. Nebude probíhat pravidelná zájmová činnost.

11.10.2018 Dětské hřiště u DDM ve dnech 11. a 12. října zavřeno

Dětské hřiště u DDM bude dnes 15. října 2018 z provozních důvodů stále zavřeno. Děkujeme za pochopení.

11.10.2018 Střelecký víceboj mládeže ZRUŠEN

Z provozních důvodů je Střelecký víceboj mládeže, který se měl uskutečnit dne 13. 10. 2018 ZRUŠEN. O případném náhradním termínu budete informováni.

18.09.2018 Akce "Stříbrské kolo - pěško - hraní" ZRUŠENA

Akce Stříbrské kolo - pěško - hraní, která se měla konat v sobotu 22. září, je zrušena.

11.09.2018 Uzavření kanceláře DDM

Dne 13. 9. 2018 bude kancelář DDM uzavřena. Z tohoto důvodu nebude možno přijímat platby za ZÚ. Děkujeme za pochopení.

O klobouk kouzelníka Pokustóna

30.11.2018 Městské kolo soutěže O klobouk kouzelníka Pokustóna zná vítěze
 
Ve středu 28. listopadu 2018 proběhlo ve spolupráci Gymnázia Stříbro a DDM Stříbro městské kolo soutěže O klobouk kouzelníka Pokustóna.
Ve středu odpoledne se v laboratoři Gymnázia Stříbro sešla téměř dvacítka experimentátorů z 6. – 9. tříd základních škol a adekvátních ročníků víceletého gymnázia, aby zde před šestičlennou porotou, kterou tvořili úspěšní soutěžící předcházejících ročníků soutěže, prezentovali svoje pětiminutové vystoupení složené z jednoho nebo několika fyzikálních či chemických experimentů.
Studenti septimy, kteří tvořili odbornou porotu, se shodli, že je pro ně těžší hodnotit než předvádět experimenty. Hodnocení bylo opravdu nelehké, protože všechny experimenty byly velmi nápadité a perfektně předvedené.
Postupně jsme měli možnost zhlédnout dvojici fyzikálně-chemických experimentů doplněnou příběhem Lávové lampičky místo uklidňujícího čaje, sledovat novodobý příběh Popelky - dvojici experimentů Oddělování látek na základě jejich hustoty, zjistit, co vše mladí fyzikové z primy dokáží s magnety, dozvědět se, co se stane, když z vázičky vytvoříme klobouk a vytáhneme z něj slavného vědce nebo objevitele, dozvěděli jsme se, co se skrývá pod pro mnohé tajemným pojmem Tyndallův jev a jak to Simča zvládá v kuchyni, obdivovali jsme barevné podvodní fontánky demonstrující teplé prameny na Islandu, také nás ohromila záhada magických kruhů a zajímavých obrazců v mléce a spousta dalšího.
Po dlouhém rozhodování porota vybrala tři finalisty, kteří postoupí do celostátního kola. A tak se v celostátním kole, které proběhne 14. prosince 2018 na Gymnáziu Písnická v Praze, pochlubíme sérií fyzikálních experimentů „Slavní vědci a objevitelé ve váze nebo možná v klobouku“, kuchařsko- chemickým experimentem „Na první pohled stejné“ a fyzikálně-chemickým experimentem „Lávové lampičky místo uklidňujícího čaje“. Škoda, že finálové kolo nelze nafouknout, protože hodnocení dalších pokusů bylo také vysoké a od postupujících příček byly rozdíly například pouze tříbodové.
Děkujeme všem soutěžícím za kvalitně připravené a originální pokusy a finalistům držíme palce do celostátního kola.
Na závěr nás překvapili členové poroty ukázkou experimentů, které předváděli v minulých letech a došlo na předání diplomů a cen.
Aktivita byla realizována v rámci projektu „Mladý vědec 2018“ a byla podpořena v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2018.
 
29. 11. 2018                                                 Mgr. Zuzana Kalčíková a PhDr. Jitka Soukupová